Doctor Strange: de ondergewaardeerde nummers om in de gaten te houden, artikelillustratie

Het best gedocumenteerde Doctor Strange-nummer blijft Strange Tales #110 (juli 1963), de eerste verschijning van de Sorcerer Supreme, gecreëerd door Stan Lee en Steve Ditko: een CGC 9,6-exemplaar werd in 2016 geveild voor 60.000 $. Maar de echte kansen: de sleepers: schuilen in vergeten Silver Age-nummers: Strange Tales #126-127 (Dormammu, Cléa, Eternity), Strange Tales #138 (eerste Eternity), en Marvel Premiere #3 (1972), een zeldzaam Bronze Age-nummer met Barry Windsor-Smith.

Doctor Strange werd geboren in de pagina's van Strange Tales #110, gedateerd juli 1963. Dit gedeelde titelblad (Human Torch nam de eerste pagina's voor zijn rekening, Strange de laatste) herbergde een backup-run van vijf tot tien pagina's die Stan Lee en Steve Ditko omvormden tot een van de meest bijzondere creaties van Marvel uit de Silver Age. Ditko had het idee zelf voorgelegd aan Lee; Strange is een personage geworteld in magie, alternatieve dimensies en oosterse filosofie, ver verwijderd van de door straling verkregen superkrachten die destijds de kiosken bevolkten. Twee MCU-films bevestigen later de omvang van het personage: Doctor Strange (2016, 677,8 miljoen dollar wereldwijde bioscoopopbrengst) en Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2022, 955,8 miljoen dollar), naast zijn optredens in Avengers: Infinity War , Endgame en Spider-Man: No Way Home.

Onze eBay-schatter dekt de reeksen Strange Tales , Doctor Strange en Marvel Premiere niet: deze titels vallen buiten het bereik van de tool. Alle cijfers in dit artikel zijn dus uitsluitend afkomstig van gedocumenteerde webbronnen: sellmycomicbooks.com, Heritage Auctions, GoCollect, ComicConnect, comicbookdaily.com. Waar geen betrouwbare data bestaat, blijven we kwalitatief in plaats van iets te verzinnen.

De Silver Age-sleutelnummers: van eerste verschijning tot grote dreigingen

De belangrijkste nummers van de Silver Age vormen een duidelijke hiërarchie. Strange Tales #110 (juli 1963) is de eerste verschijning: eerste Strange, eerste ontmoeting met Nightmare, eerste vermelding van de Meester van de mystieke kunsten. Een CGC 9,6 bereikte 60.000 $ in 2016, volgens sellmycomicbooks.com. De volledige oorsprong wordt verteld in Strange Tales #115 (december 1963): een CGC 8,5 werd geveild bij Heritage Auctions, en het gedocumenteerde record voor de serie bedraagt 16.730 $ (CGC 9,6, Heritage 2017). Dan volgt Strange Tales #111 (augustus 1963), de eerste verschijning van Baron Mordo, waarvan een CGC 9,8-exemplaar met Pacific Coast-pedigree 20.315 $ opbracht volgens de beschikbare gegevens.

In cijfers : Doctor Strange, Gedocumenteerd record
NummerBelangGedocumenteerd record
Strange Tales #110 (juli 1963)1e verschijning van Doctor Strange en Nightmare60.000 $ (CGC 9,6, 2016: sellmycomicbooks.com)
Strange Tales #111 (aug. 1963)1e verschijning van Baron Mordo20.315 $ (CGC 9,8, Pacific Coast-pedigree)
Strange Tales #115 (dec. 1963)Volledige oorsprong van Doctor Strange16.730 $ (CGC 9,6, Heritage 2017)
Strange Tales #126 (nov. 1964)1e verschijningen van Dormammu en Cléa2.800 $ (serierecord: sellmycomicbooks.com)
Strange Tales #127 (dec. 1964)Vervolg Dormammu: Cloak of Levitation en Eye of Agamotto20.300 $ (CGC 9,8: sellmycomicbooks.com)
Strange Tales #138 (nov. 1965)1e verschijning van EternityCGC 9,6: circa 1.795 $ (dalerobertscomics.com)
Doctor Strange #169 (juni 1968)Eerste nummer onder de solotitel7.800 $ (serierecord: sellmycomicbooks.com)

Bronnen: sellmycomicbooks.com, Heritage Auctions, dalerobertscomics.com, GoCollect. Let op: de records weerspiegelen de hoogst genoteerde CGC-exemplaren: ongegradeerde exemplaren of exemplaren in gemiddelde staat liggen daar ver onder.

Strange Tales #126-127: Dormammu, Cléa en het echte begin van de mythe

Strange Tales #126 (november 1964) is een van de minst besproken sleepers uit de serie. Het is echter het nummer waarin gelijktijdig Dormammu: Strange's aartsvijand en heerser van de Dark Dimension, en Cléa, zijn latere bondgenote en romantische partner, worden geïntroduceerd. Beiden werden gecreëerd door Stan Lee en Steve Ditko. Nummer #127 (december 1964) zet de boog direct voort en introduceert de iconische artefacten: de Cloak of Levitation en het Eye of Agamotto. Deze twee nummers vormen een onafscheidelijk verhalend tweeluik.

Wat opvalt, is de scheve verhouding in koersen: het gedocumenteerde record voor Strange Tales #127 bedraagt 20.300 $ in CGC 9,8: een niveau vergelijkbaar met dat van Strange Tales #111 (Baron Mordo), dat nochtans als een sleutelnummer van de eerste rang wordt beschouwd. Toch krijgt #127 aanzienlijk minder marketingaandacht in verzamelaarsforums. Cléa is een nog onontgonnen potentieel MCU-personage op het witte doek, wat een latente katalysator vormt mocht het personage ooit worden aangepast in een toekomstige Marvel Studios-productie. Het duo #126-127 vormt dus een coherent tweetal Silver Age-sleepers voor een middelgroot budget.

Verzamel je deze reeks?

Houd bij wat je hebt, wat je mist en wat je collectie waard is. Proefperiode van 7 dagen.

Mijn proefperiode starten →

Strange Tales #138: de eerste Eternity, nog steeds onder de radar

Strange Tales #138 (november 1965) is de eerste verschijning van Eternity, de kosmische entiteit die het universum zelf verpersoonlijkt en die terugkeert in tal van grote Marvel-sagen. Het nummer bevat layouts van Jack Kirby. Het krijgt niet hetzelfde aandachtsniveau als de eerste verschijningen van Dormammu of Baron Mordo, terwijl Eternity als personage tot de conceptueel meest ambitieuze creaties van het duo Lee/Ditko behoort.

De beschikbare gegevens tonen een CGC 9,4 die bij gespecialiseerde verkopers rond 600-620 $ wordt genoteerd (dalerobertscomics.com), en een CGC 9,6 rond 1.795 $. Deze niveaus blijven aanzienlijk lager dan die van de eerste verschijningen van Dormammu (#126) of Mordo (#111), voor een personage van vergelijkbaar kosmisch niveau. Het is precies dit relatieve prijsverschil dat er een interessante sleeper van maakt binnen het Silver Age-gamma van Doctor Strange.

Marvel Premiere #3 (1972): de Bronze Age-sleeper van Barry Windsor-Smith

Na de onderbreking van de serie in 1969 keert Doctor Strange in 1972 terug in Marvel Premiere #3 (gedateerd juli 1972). Dit nummer markeert de eerste aflevering van Strange in dit omnibus-title uit de Bronze Age. Het scenario is van Stan Lee en de tekeningen zijn van Barry Windsor-Smith: wiens cover door verzamelaars wordt beschouwd als een van de mooiste uit die periode, met het karakteristieke matzwarte kader van het 20-centformaat uit die tijd. De inkt is van Dan Adkins.

Wat dit nummer bijzonder interessant maakt, is de zeldzaamheid in hoge staat: volgens een analyse van comicbookdaily.com telde het CGC-census slechts 40 exemplaren genoteerd 9,6 of hoger: tegenover 311 exemplaren van Doctor Strange #1 (1974) op hetzelfde niveau. Een CGC 9,6 van Marvel Premiere #3 werd verhandeld rond 337 $ en een 9,4 rond 165 $ , terwijl Doctor Strange #1 (1974) in CGC 9,6 boven de 400 $ uitkwam bij veel grotere populaties. Op een naar populatie gecorrigeerde basis blijkt Marvel Premiere #3 duidelijk ondergewaardeerd. Dit is het type nummer dat generalisten over het hoofd zien, bij gebrek aan een aansprekende titel, maar dat specialisten van het personage wél kennen.

Doctor Strange #169 (1968): eerste solotitel, nog altijd betaalbaar

Toen Strange Tales te krap werd om zowel Strange als Nick Fury/S.H.I.E.L.D. te bevatten, creëerde Marvel Doctor Strange #169 in juni 1968, waarbij de nummering van Strange Tales (dat stopte bij #168) werd voortgezet. Dit is dus het eerste nummer van de eerste solotitel volledig gewijd aan Stephen Strange. Het verhaal van Roy Thomas vertelt de oorsprong van het personage opnieuw; de tekeningen en de cover zijn van Dan Adkins. Het gedocumenteerde record bedraagt 7.800 $ volgens sellmycomicbooks.com, en de Overstreet Guide 2022 waardeert het op 1.400 $ in NM- (9,2): een niveau dat lager blijft dan wat men zou verwachten voor het openingsnummer van een solo-serie van deze leeftijd.

Heb je een Doctor Strange-comic in je bezit? Schat de waarde gratis met onze tool op basis van echte eBay-verkopen, om de lage, mediane en hoge cote te kennen.

Veelgestelde vragen

Strange Tales #110 (juli 1963), de eerste verschijning van de Oppertovenaar, bedacht door Stan Lee en Steve Ditko. Deze gedeelde titel gaf Strange een backup van enkele pagina's, en Ditko had het idee zelf aan Lee voorgelegd.

Strange Tales #126 en #127 (november en december 1964), die Dormammu en Clea introduceren en daarna de Mantel van Levitatie en het Oog van Agamotto, en Strange Tales #138 (november 1965), de eerste verschijning van Eternity. Deze nummers krijgen minder aandacht dan de eerste verschijningen van Mordo of Nightmare.

Het marktniveau in zeer hoge score is vergelijkbaar met dat van Strange Tales #111 (Baron Mordo), dat als key van de eerste rang geldt, maar het krijgt duidelijk minder aandacht van verzamelaars. Clea is bovendien een personage dat op het scherm nog onontgonnen is, wat een sluimerende katalysator is.

Gedateerd juli 1972 markeert het de terugkeer van Doctor Strange na de onderbreking van 1969, geschreven door Stan Lee en getekend door Barry Windsor-Smith, wiens cover tot de mooiste van die periode behoort. Het is schaars in hoge score: de CGC-census telde slechts 40 exemplaren met 9.6 of beter, tegenover 311 van Doctor Strange #1 (1974).

Doctor Strange #169 (juni 1968), dat de nummering van Strange Tales voortzet, die bij #168 stopte. Roy Thomas' verhaal schetst de oorsprong van het personage, met tekeningen en cover van Dan Adkins: het is de eerste titel die volledig aan Stephen Strange is gewijd.